poniedziałek, 4 marca 2019

Zmiany w PKO Banku Polskim

Największy w Polsce bank detaliczny PKO BP dość często modyfikuje swoją ofertę.
Nie sposób przejść obojętnie wobec nowo wprowadzanych rozwiązań. Tym bardziej, że wiele z nich jest wprowadzanych bardzo profesjonalnie. Do tego nie wszyscy klienci banku są na bieżąco z nowościami. Zaś mój blog może częściowo to zmienić. Opiszę, więc jak widzę nowe modyfikacje i wprowadzone rozwiązania w PKO Banku Polskim. Jako wieloletni użytkownik konta osobistego w tym banku oraz korzystający jednocześnie z ofert konkurencji przedstawię swoje opinie dotyczące wprowadzonych zmian. 

Logowanie z dodatkowym zabezpieczeniem


IPKO to znany serwis internetowy działający w ramach PKO Banku Polskiego. Postanowiono wzmocnić bezpieczeństwo klientów korzystających z bankowości elektronicznej. Dotychczas, aby zalogować się do panelu transakcyjnego PKO BP konieczne było wykonanie dwóch kroków. Po zmianach, pojawiła się trzecia opcja, podnosząc pułap bezpieczeństwa. Najpierw tak jak dotychczas wpisujesz login. Następne w polu z hasłem pojawi się wybrany przez Ciebie wcześniej obrazek bezpieczeństwa. To proste zabezpieczenie jest bardzo skuteczne. Jeżeli trafisz na stronę spreparowaną przez oszustów zabezpieczenie obrazkowe będzie inne, niż wybrane przez Ciebie. 

Nowa strategia rozwoju


Prezes PKO BP poinformował media, iż kończą się prace nad nową strategią rozwoju dla banku. Zamierza za pomocą PKO Banku Hipotecznego wyemitować listy zastawne. Emisja ma być przeprowadzona w walucie Euro. Będzie skierowana na rynki międzynarodowe. Papiery te według prezesa będą mieć termin zapadalności określony na 5 lat plus 1 dzień. Planowana kwota całej emisji to około 500 mln euro. Hipoteczne listy zastawne to w praktyce pewien rodzaj obligacji zabezpieczony zobowiązaniami wynikającymi z tytułu zaciągniętych kredytów hipotecznych. Sprawia to że listy zastawne, hipoteczne należą do jednych z najbezpieczniejszych instrumentów dłużnych na rynku finansowym. 

Polski rynek bankowy


Bank informuje media, że choć zamierza rozwijać się dalej w sposób organiczny nie wyklucza przeprowadzenia akwizycji. Polski rynek bankowy znajduje się w fazie konsolidacji. Najwięksi gracze przejmują mniejsze podmioty. Wykorzystując na trudnym rynku efekt skali. Niestety od debiutu Banku SMART (obecnie Nest) nie pojawił się żaden mniejszy istotny bank na rynku. Przez co ucierpiała wyraźnie konkurencyjność widoczna w ofertach dla klientów. 
Na celowniku PKO BP do przejęcia znalazł się już Raiffaisen Polbank. Być może dokona tego w konsorcjum z PZU. Ubezpieczyciel miał by w tym układzie przejąć portfel bardziej ryzykownych kredytów frankowych innego podmiotu oraz sam bank. Zaś PKO Bank Polski dokonałby zakupu części leasingowej banku. 

1 komentarz:

  1. Jednak opłaty za prowadzenie konta osobistego nadal mają dość wysokie, dlatego uciekłem do konkurencji.

    OdpowiedzUsuń